ساخت ویلای مدرن ایرانی در کنار دریاچه!

یکی از ویلاهای مدرن ایران که در سال ۲۰۱۶ طراحی شده، این ویلای ۳ هکتاری در کرج است. ایده اولیه این پروژه، ساخت ویلای مدرن با ۳۳۰ متر مربع مساحت در یک حیاط خصوصی ۳ هکتاری با یک دریاچه بود! از ویژگی های اصلی طراحی این ویلای مدرن، ایجاد فضایی است که با چشم انداز اطراف آن ارتباط نزدیکی دارد. امکانات بکار برده شده در ساخت و طراحی ویلا به گونه ای است که نمای داخلی و خارجی ویلا را پیوند میزند.

ساخت ویلای مدرن ایرانی

پیشنهاد میشود ببینید: طراحی ویلای مدرن توسط گروه زیما

اتصال حرفه ای فضای خارجی به فضای داخلی ویلا:

در این نمونه از ساخت ویلای مدرن ، یک سیستم منظم از فضاهای باز و نیمه باز با هدف افزایش حضور طبیعت در فضاهای داخلی استفاده شده است. فضای اصلی نیمه باز، فضای خالی به شکل مکعبی در طبقه اول است. این فضای خالی موقعیت استراتژیکی دارد چراکه اتصال فیزیکی را به سالن خصوصی و اتاق خواب اصلی و همچنین اتصال بصری به دریاچه را فراهم می کند. فضای نیمه باز نیز به وسیله یک پل به تراس در کنار دریاچه متصل شده است. این تراس دارای ویوی کامل به دریاچه است.

طراحی ویلای مدرن ایرانی

بکارگیری امکانات مناسب در ساخت ویلای مدرن :

ساخت ویلای مدرن نیازمند بکارگیری هنرمندانه مصالح و امکانات جدید در کنار ویژگی های ذاتی طبیعت است. در ساخت این ویلا سنگ هایی در هماهنگی با سنگ های محوطه باغ و در فرم طبیعی خود استفاده شده اند. همگی از یک الگوی افقی پیروی میکنند و از حفره های میان سنگ ها به شکل هوشمندانه ای برای طراحی فضای داخلی ویلا کمک گرفته شده است. نور از بین این حفره ها به شکل کنترل شده و زیبایی به درون ساختمان میتابد. ازاین طراحی در قسمت هایی از ویلا که به نور کمتری نیاز است مانند راهروها استفاده شده است.

یکپارچه سازی حفره ها و سنگها نه تنها یک نمای مستحکم بیرونی ایجاد می کند، بلکه فضای داخلی را نیز با چشم اندار سبز بیرونی پیوند میزند. طراحی مدرن این ویلا در شب بیشتر به چشم می اید. چرا که در شب ها تابش نور از داخل این حفره ها به بیرون احساس سبکتری از آن نمای بیرونی جامد و مستحکم را القا می کنند. این حفره ها به طور طبیعی درطراحی ویلا و همچنین به عنوان بخشی از اجرای تجهیزات مکانیکی ( سنگ ها ) مورد استفاده قرار گرفته اند..

ساخت ویلای مدرن ایرانی

محوطه سازی چشم نواز:

در این سبک از ساخت ویلای مدرن درختان موجود بین فضاهای باز و نیمه باز نگه داشته شده اند به طوری که هر دو فضای سبز را احاطه کرده اند. تنوع نفوذ نور خورشید از طریق برگ ها در طول روز به طور قابل توجهی باعث افزایش حس خوب در این ویلا می شود.

ساخت ویلای مدرن

استفاده حداکثری از نور خورشید:

یکی از معیارهای اصلی در فرآیند ساخت ویلای مدرن ، استفاده حداکثری از نور خورشید است. طراحی ویلا به گونه ای است که در زمستان از نور خورشید برای گرم شدن فضای داخلی استفاده شود و در تابستان قسمت هایی دارای سایه خنک باشد.

برگرفته از معرفی پروژه archdaily