طراحی داخلی و سبک های محبوب دکوراسیون خانه و ویلا

طراحی داخلی مدرن، صنعتی، کلاسیک و … این یک چالش مهم برای بسیاری از مشتریان ما است که با دایره لغات محدود سعی در توضیح سبک طراحی دکوراسیون ویلا و خانهی مورد نظر خود دارند. با توجه به فراوانی سبک‌های معماری داخلی، کشف سبک مورد نظر کارفرما کار پیچیده‌ای است .

در این مقاله به معرفی انواع سبک‌ در معماری داخلی می‌پردازیم، چرا که هر فردی باید با توجه به روحیات و سلیقه‌ی خود، طراحی داخلی ویلا یا خانه‌ی خود را انتخاب کند، و بهترین شروع برای یک پروژه دکوراسیون، یادگیری اندکی در مورد انواع سبک‌ها و چگونگی طراحی آن‌هاست.

طراحی داخلی مدرن

وقتی صحبت از طراحی داخلی مدرن می شود، منظورما سبک ایجاد شده در دهه‌های ۲۰ تا ۴۰ میلادی است. مدرن یک اصطلاح گسترده در طراحی است که به طور معمول به فضای داخلی یک خانه یا ویلا با خطوط صاف، پالت رنگی ساده، متریال‌هایی مانند فلز، شیشه و فولاد، سادگی و استفاده بهینه از فضاهای موجود اشاره کند. در طراحی مدرن همه عناصر و المان‌ها، از جمله مبلمان ساده‌ و کمترین تزئینات را دارند.

طراحی داخلی مدرن

توصیه می‌شود بخوانید: طراحی ویلای مدرن

دکوراسیون معاصر

طراحی مدرن و معاصر دو سبک متفاوت هستند که اشتباها به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. مدرن از معاصر متفاوت است زیرا طراحی آن بر اساس مکان و زمان حال توصیف می‌شود. تفاوت اصلی بین مدرن و معاصر این است که مدرن یک تفسیر دقیق بر اساس معماری قرن بیستم است. از طرف دیگر معماری معاصر انعطاف پذیرتر است و می‌تواند نماینده‌ای از مد و ترندهای رایج در یک بازه‌ی زمانی، با کمترین وابستگی به یک سبک خاص باشد. به طور مثال، ممکن است سبک طراحی داخلی معاصر شامل خطوط منحنی باشد، در حالی که در سبک مدرن خطوط منحنی جایی ندارند.

طراحی داخلی معاصر

طراحی داخلی مینیمال

مینیمال واژه‌ای لاتین و به معنای حداقل است. مینیمالیست کانسپتی است که در استرالیا بسیار محبوب است. این مفهوم ریشه در سبک مدرن دارد ولی بسیار ساده‌تر از آن. پالت رنگ این سبک خنثی است و مبلمان تا جایی که امکان دارد ساده است. همچنین در این سبک از اکسسوری و دکوراسیون پر زرق و برق و بیهوده استفاده نمی‌شود. در نهایت مینیمالیسم بر اساس عملکرد، خطوط فوق‌العاده واضح و فضای روشن تعریف می‌شود. در نهایت طراحی داخلی مینیمالیست به ساده گرایی تاکید دارد.

طراحی داخلی مینیمال

طراحی دکوراسیون صنعتی

سبک صنعتی در طراحی دکوراسیون داخلی به طور فزاینده‌ای محبوب شده است و به راحتی قابل مشاهده است . این سبک همانطور که از نامش مشخص است الهام گرفته از دوره‌ی انقلاب صنعتی اروپا و خانه‌های شهری است. متریال‌هایی که در این نوع طراحی استفاده می‌شوند متریال‌های خام بدون پرداخت هستند. در واقع شما به طور مستقیم می‌توانید مصالحی مانند آلومینیوم, آهن, بتن, آجر و … را در این نوع دکوراسیون مشاهده نمائید. علاوه بر آن تجهیزات سرمایشی و گرمایشی, کابل‌های برق, لوله‌های تاسیسات و… . کاملا قابل رویت بوده و هیچ پوششی برای تاسیسات در سبک صنعتی در نظر گرفته نشده است. سقف‌های بلند، چوب‌های قدیمی و چراغ‌های آویز فلزی با مبلمان کاربردی و پراکنده از ویژگی این سبک است.

طراحی داخلی صنعتی

طراحی داخلی مدرن قرون وسطایی

مدرن قرون وسطایی بازگشتی به سبک طراحی داخلی اواسط قرن ۲۰ است (اوایل سال‌های ۱۹۵۰- ۱۹۶۰). ترکیبی از سبک مدرن و رویکردی به نوستالژی‌های قدیمی و همچنین المان‌هایی از سبک مینیمالیست. عملکردگرایی و پرهیز از هرج و مرج و شلوغی از ویژگی‌های این سبک است. این سبک بر روی فرم‌های تقسیم شده، اشکال طبیعی و ارگانیک و استفاده از پارچه‌هایی با طرح ساده تاکید می‌کند.

طراحی داخلی مدرن قرون وسطایی

 طراحی به سبک اسکاندیناوی

اسکاندیناوی یکی از آن دسته سبک‌هایی است که اگر به‌خوبی با آن آشنا شوید محال است که از آن دست بکشید. این سبک به سادگی تاکید دارد. زمانی که این سبک در اسکاندیناوی ظهور کرد، دولت برای کاهش فاصله‌ی طبقاتی دست به اقداماتی زده بود و تصمیم بر آن بود تا فقر در کشور ریشه‌کن شود، شاید یکی از دلایل سادگی سبک طراحی داخلی اسکاندیناوی همین اقدامات باشد.

طراحی مبلمان در این سبک اغلب شبیه کار هنری است، ولی ساده و قابل فهم. در تمام طراحی‌های این سبک در کنار زیبایی و تاثیر مجسمه‌گونه، کارایی و عملکرد نهفته است. ازدیگر ویژگی‌های رایج می‌توان به پالت رنگی تمام سفید آن (که الهام گرفته از برف و یخ شمال اروپا است) و نور ملایم اشاره کرد. عموما تجهیزاتی که در این سبک استفاده می‌شود از هر جنس متریالی قابل استفاده است. فضاهای وسیع، نور طبیعی، حداقل لوازم جانبی تزئینی و مبلمان کاربردی مشخصه‌ی طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی است.

طراحی داخلی اسکاندیناوی

طراحی داخلی سنتی(اروپایی)

سبک طراحی سنتی شامل جزئیات کلاسیک، مبلمان مجلل و استفاده فراوان از وسایل جانبی و تزئینی است. این سبک ریشه در احساسات و تمایلات اروپایی دارد. خانه‌های سنتی اغلب تیره، تماما چوب، با پالت رنگی غنی و انواع مختلفی از بافت‎‌ها و خطوط منحنی. مبلمان و دکوراسیون این خانه‌ها پر از جزئیات و انواع مختلف بافت پارچه مانند مخمل، ابریشم و گلدوزی شده است که احتمالا شامل الگوها و بافت‌های متنوع هستند.

طراحی داخلی سنتی(اروپایی)

طراحی دکوراسیون دوره انتقالی

سبک طراحی داخلی انتقالی را می‌توان پلی بین طراحی سنتی و مدرن و ایجاد تعادل بین این دو سبک دانست. یک طراحی انتقالی می‌تواند در کنار متریال‌هایی مانند فولاد و شیشه، از مبلمان لوکس و پر جزئیات سبک سنتی استفاده کند. سبک انتقالی شامل پلت رنگی نسبتا خنثی و ایجاد فضای آرامش بخش است که هم‌زمان حس سادگی، راحتی، گرم بودن و دعوت کنندگی دارد.

طراحی به سبک فرانسوی

رنگ‌های گرم و خاکی به اندازه‌ی دکوراسیون چوبی پرجزئیات و تزئینی، نماد طراحی داخلی فرانسوی هستند. این سبک الهام گرفته شده از خانه‌های روستایی است. سبک فرانسوی رنگ‌های گرم از قرمز تا طلایی و متریال‌های طبیعی مانند آجر و سنگ را شامل می‌شود. ظروف چینی تزئینی و فانتزی و پارچه‌های کتان سنگین در این سبک به چشم می‌خورد.

طراحی داخلی فرانسوی

طراحی داخلی بوهمین

بوهمین یک سبک محبوب برای طراحان خانه و مد است. این سبک نشان دهنده‌ی زندگی آزاد با کمترین قوانین است، تاکید به دنبال کردن ندای درونی افراد دارد و مناسب افراد رها و ساده‌گرا است. در این سبک همه‌ی عناصر مانند مبلمان، تجهیزات نورپردازی، پارچه‌ها و قالیچه‎‌ها نمایانگر کلکسیونی هستند که فرد در جمعه بازارها و یا سفرهای متعدد تهیه کرده است.

عجیب نیست که در این سبک مبل‌های راحت پوشیده شده از کوسن‌های رنگی، یک لوستر بسیار درخشان و براق، زمین پوشیده شده از قالیچه‌های مجلل در کنار یک صندلی قرون وسطایی قرار بگیرد. در طراحی داخلی بوهمین یک نگرش آزادانه وجود دارد که هر چیزی تا زمانی که شما از آن لذت می‌برید قابل استفاده است.

طراحی داخلی بوهمین
توصیه می‌شود بخوانید: دکوراسیون داخلی با ترندهای سال ۲۰۱۹- توجه به سبک زندگی

سبک طراحی روستیک

سبک روستیک الهام گرفته از طبیعت است و اغلب از متریال خام مانند چوب و سنگ استفاده می‌شود به‌گونه ای که حس ناتمام بودن القا کند. استفاده از لوازم جانبی مخصوص خارج از منزل، سقف‌های طاق و قوسی تزئین شده با تیرهای های چوبی و کفسازی چوبی از ویژگی این سبک است. امروزه در طراحی داخلی این سبک، عناصر مدرن را با آن تلفیق می‌کنند.

طراحی داخلی روستیک

طراحی داخلی قدیمی شیک (شبی شیک)

شبی شیک الهام گرفته از سبک‌های شلوغ و پرجزئیات است اما در مقایسه با سبک‌هایی مثل بوهمین، حس و حال زنانه، لطافت و ظرافت بیشتری به بیننده القا می‌کند. لغت شبی به معنای قدیمی است. در این سبک مبلمان به‌گونه‌ای انتخاب می‌شود که ظاهر قدیمی داشته باشند. پالت رنگی شبی شیک شامل سفید، کرم و رنگ‌های پاستلی است. استفاده از اکسسوری و وسایل جانبی تکه دوزی و قلاب بافی از المان‌های اصلی طراحی قدیمی شیک است.

طراحی داخلی قدیمی شیک(شبی شیک)

طراحی به سبک هالیوودی

در طراحی داخلی هالیوودی تمایل به لوکس بودن، زرق و برق، باشکوه بودن بسیار زیاد است و مناسب افرادی است که از تجملات لذت می‌برند. طراحی ویکتوریایی، مبلمان مخملی، قالیچه‌ها و عتیقه‌های گران بها در این سبک به چشم می‌خورد. پالت رنگی سبک هالیوودی غنی از رنگ‌های بنفش، قرمز و فیروزه‌ای در ترکیب با رنگ طلایی است.

طراحی داخلی هالیوودی

گروه مهندسین زیما به موضوع طراحی داخلی به عنوان رشته ای تخصصی در طراحی ویلا و پروژه های خود می‌نگرد. تیم معماری زیما در تمامی مراحل با کادری قوی در زمینه طراحی و اجرا همراه شماست.

برگرفته از : rochele decorating