طراحی محوطه باغ و لنداسکیپ ویلا

طراحی محوطه باغ ، یا همان محوطه سازی یا لنداسکیپ به معنای طراحی یک زمین که یک بنا در آن قرار گرفته است می‌باشد. شاید اصلی‌ترین کاربرد آن تا به امروز در محدوده ویلا سازی بوده است، چرا که در این سبک از بناها نسبت سطح اشغال و تراکم به زمین تقریبا متعادل بوده و فضای مناسبی را به طراح جهت طراحی محوطه قرار خواهد داد. 
در کنار طراحی ویلا نباید از طراحی لنداسکیپ غافل شد، چرا که خود به همین اندازه دارای اهمیت بوده و مکمل طراحی یک ویلای خوب محوطه سازی مناسب برای آن می‌باشد.

طبق تعریف ویکی‌پدیا ، طراحی محوطه یک حرفه غیروابسته، یک طراحی و هنر سنتی می‌باشد، که توسط طراحان منظر با ترکیب فرهنگ و طبیعت انجام می‌گیرد. ایجاد فضای سبز دلنشین، جذاب و آرام بخش که می‌توان با طرح‌های خاص که متناسب با نوع ساختمان، ویلا و روف گاردن است، طراحی و اجرا شده و باعث خوش نما کردن محیط پیرامون ساختمان شود.
طراحی محوطه در واقع نیازهای طبیعی انسان مانند علاقه به طبیعت را دربرمی‌گیرد و همچنین باعث آرامش روانی، پاک‌سازی هوا و محیط و ایجاد فضایی مفرح و شاد می‌نماید.

یکی از مهم‌ترین اصول طراحی محوطه باغ و ویلا، جانمایی و آرایش گل و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خود به بهترین شکل ممکن می‌باشد که باید قبل از اجرا در طراحی محوطه نوع چیدمان گل و گیاه در طرح مورد نظر مشخص و معلوم گردد. همچنین باید در انتخاب گیاهانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند دقت کرد.
این گیاهان علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی، از شرایط اکولوژی محیط زیست نیز متأثر هستند. مانند تغییرات درجه حرارت، حداقل مطلق دما، میانگین و حداکثر مطلق دما، تغییرات میزان رطوبت نسبی هوا، بارندگی ها ، تعداد روزهای ابری و آفتابی، کوتاهی و بلندی روز و شب و دیگر پدیده های جوی به دقت توجه شود.

توجه به اصول زیر در طراحی محوطه باغ باعث ایجاد فضایی آرامش بخش برای ساکنین می‌شود.

 • شناخت و تسلط بر سبک‌های مطرح معماری و معماری محوطه
 • شناخت کامل مواد و متریال
 • شناخت کامل گونه‌های گیاهی
 • شناخت موقعیت جغرافیایی و اقلیمی محیط
 • کاربرد محوطه و اولویت ساکنین

هر سبکی در معماری محوطه باغ، المان‌ها و حتی گیاهان خاص خود را دارا هستند. تلفیق بی‌هدف و بی‌تناسب، باعث از بین رفتن هارمونی در محیط می‌شود. زیبایی محیط حاصل حفظ تناسب در یکایک المانها و اجزای مجموعه است. هر نوع آبنما و آلاچیقی مناسب برای هر محیطی نیست.
در محوطه به سبک مدرن استفاده از فواره های کلاسیک یا آبنمای صخره ای لطمه زیادی به طرح کلی می‌زند. در صورتی که ساخت آبنمای مدرن در این محیط زیبایی آن را دوچندان می‌سازد.

برای طراحی محوطه باغ، ویلا و ساختمان ایده‌های زیادی وجود دارد و شما می‌توانید با کمک این ایده‌ها محوطه‌ای زیبا و مدرن را در محوطه ساختمان‌های مختلف ایجاد کنید. در ادامه چند ایده برای طراحی محوطه باغ در اختیار شما می‌دهیم.

طراحی محوطه باغ مدرن

محوطه باغ و ویلا اولین فضایی است که مورد توجه قرار می‌گیرد، بنابراین بهتر است در طراحی محوطه باغ حساسیت لازم را به خرج داد. فضایی که در محوطه باغ و ویلا و یا هر ساختمانی طراحی می‌کنید، نباید با سبک معماری ساختمان بی‌ربط باشد. آنچه در طراحی محوطه مدرن مورد توجه است، استفاده کمتر از تزئینات و رویکرد به سمت مینیمالیستی است.
برای تاکید بر مدرنیته، در طراحی محوطه باغ، در استفاده از متریال‌ها دقت کنید! اگرچه در طراحی مدرن، بر عملکرد تاکید می‌کنند، اما زیبایی از معادله طراحی مدرن، حذف نمی‌شود.

نکات مورد توجه در طراحی محوطه باغ مدرن

 • توجه به هندسه سایت
 • مصالح و رنگ
 • نورپردازی و روشنایی
 • مبلمان

طراحی محوطه باغ ایرانی

باغ ایرانی کهن ترین طراحی محوطه دارای الگوهای مشخص معماری در جهان می باشد. حفظ تقارن در تمامی باغ، جریان آب و وجود یک کوشک در باغ ایرانی و همچنین حضور سرو همیشه سبز شیراز بصورت مقارن از ویژگی های اصلی آن است. حرکت آب در باغ ایرانی نشانه زندگی و پاکی است و وجود سرو نشانه آزادی و آزادگی.

منبع: ویکیپدیا


اصول طراحی محوطه باغ ایرانی

 • سلسله مراتب
 • تقارن
 • مرکزیت
 • ریتم
 • استقلال و تشخیص فضاها
 • تنوع در وحدت، وحدت در تنوع
 • طبیعت گرایی و بهره گیری از منظر

طراحی محوطه باغ صخره‌ای

در میان باغ ها آنچه که به طبیعت بیشترین نزدیکی را دارد باغ صخره ای است. باغ صخره ای همان گونه که از نامش پیداست، مسیرها، فضاهای نشیمن، آبشارها، برکه، فضاهای سبز و پوشش های گیاهی همراه با سنگ های بزرگ در محوطه ساختمان و ویلاها می باشد، این نوع از محوطه سازی عمدتاً مناسب فضاهای دارای شیب تند و مسیرهای عبوری دارای انحنا می باشد.
اجرای اصولی و در نظر گرفتن تمامی مسائل فنی می تواند فضایی متفاوت و دل نشین را فراهم سازد.

این باغ های جذاب را می توان با ترکیب صخره و گیاهانی منحصر به فرد با کف پوشی از گیاهان پوششی خاص و سازگار با شرایط منطقه، گیاهانی همیشه سبز برای زمستان، گلها و درختانی برگ ریز که خزان های پاییزی زیبایی را پدید می آورند و در مناطق گرمسیر حتی می توان با استفاده از گونه های متنوع کاکتوس ایجاد کرد.

در این نوع باغ ها می توان آبنماها و آبشارهایی با استفاده از سنگهای طبیعی و کوهی احداث کرد، صدای دل نشین نهر در مسیر آب همراه با طراوت گیاهان دارویی، معطر و همیشه سبز در کنار سنگ و صخره زیبایی خاصی را به این محیط بخشد.

در این میان می توان مسیرهایی را به منظور قدم زدن با سنگهای طبیعی به وجود آورد. نورپردازی نهر، برکه و آبشار و نصب پایه های سنگی یا نورهای مخفی در کنار این مسیر زیبایی شب را دوچندان می سازد. در کنار این محوطه سنگی زیبا می توان فضایی را برای نشستن فراهم کرد که علاوه بر سکوهای سنگی، آتشدان، آشپزخانه ای با کباب پز سنگی ایجاد نمود تا تمامی امکانات و نیاز شما را برای محیطی مفرح فراهم سازد.