طراحی ویلای مدرن توسط گروه معماری زیما

این روزها، ویلا سازی در حومه شهرها توجه بسیار زیادی به خود جلب کرده و محبوبیت فراوانی پیدا کرده است. طراحی و ساخت ویلا در حومه شهر، می‌تواند ویژگی‌های زیادی در اختیار معمار قرار دهد. طراحی ویلا حومه شهر مطالعات و برنامه‌ریزی متفاوتی نسبت به طراحی و ساخت ویلا یا یک ساختمان مسکونی داخل شهر دارد. فضای گسترده، استفاده از امکانات رفاهی و تکنولوژی‌های روز دنیا، توجه به شرایط اقلیمی سایت و بستر طراحی و البته توجه به خواسته‌های کارفرما نکاتی است که طراح معمار باید به آن‌ها توجه کند. طراحی ویلای مدرن نیز این روزها مورد توجه عموم قرار گرفته است.

طراحی ویلای مدرن

دلیل توجه به این سبک، عملکردگرایی آن و توجه به رابطه عملکرد و فرم است. یکی از دلایل علاقه طراحان به معماری مدرن، پتانسیل‌های زیاد این سبک است. در طراحی ویلای مدرن، علاوه بر هارمونی مصالح و متریال متناسب با حجم، کاربرد صحیح و اصولی نور و طراحی نورپردازی داخلی و خارجی مناسب از الزامات کار است.

در طراحی ویلای مدرن، میتوان از عوارض طبیعی زمین مانند شیب، پستی و بلندی و.. در طراحی ویلا بهره جست. به طور کلی در طراحی ویلای مدرن دوری از تزئینات زیاد، به کارگیری آبنما، استخر، دیوارهای شیشه‌ای، چوب مصنوعی، خطوط قائم، محوطه سازی و… از المان های مشخص کننده سبک طراحی ویلا به شیوه مدرن می‌باشد. در طراحی نمای ویلای مدرن معمولا بیشتر از یک نوع متریال استفاده می‌شود. این نوع از طراحی نمای ویلا از اصول معماری مدرن پیروی می‌نماید که شامل حذف تزیین‌های ساختمان و سادگی المان های به کار رفته در نمای ویلا است.

چند ایده برای طراحی ویلای مدرن

۱. متریال‌ در طراحی ویلای مدرن

مشخصه اصلی طراحی این روزهای نما در ایران را شاید بتوان در هندسه ای مدرن، متریال‌های به روز و استفاده از عناصر هندسی ترکیبی خلاصه کرد. فرم‌های متقارن و احجام خشک همیشگی جای خود را به طرح هایی جسورانه تر و ترکیب‌های مینیمال و در عین حال متفاوت از بافت‌های قدیمی  شهر داده‌اند. نمای ویلا را می‌توان عنصری موثر بر کل مجموعه شهری و حتی خیابان‌ها و چشم انداز اطراف دانست. خلاقیت در طراحی ویلای مدرن می تواند در قالب ویژگی استفاده از مصالح بومی معماری ایرانی یا بهره گیری از گیاهان سبز در طراحی نما و ترویج زیبا سازی فضا های شهری نمود داشته باشد.

۲. شیشه و شفافیت در طراحی ویلای مدرن

طراحی ویلای مدرن شیشه ای

ویلاهای شیشه‌ای قطعا یک زیبایی مدرن هستند. اما شما نیاز به ساخت یک ویلا‌ی تمام شیشه ندارید تا شفافیت و نور طبیعی داشته باشید. شما می‌توانید یک ویلا با پنجره‌های بزرگ در مکان‌های مناسب بسازید تا نور را به داخل هدایت کنید.

۳. طراحی ویلای بومی مدرن

معماری بومی (Vernacular architecture) شاخه‌ای از معماری بر پایه نیازهای منطقه‌ای و مصالح ساختمانی است که بازتاب سنت‌های منطقه‌ای است. معماری بومی در طول زمان بر اساس پیشینه محیطی، فرهنگی، فناوری و تاریخی که در آن وجود داشته تکامل یافته‌است. در طراحی ویلای مدرن، توجه به رویکرد بومی و استفاده از عناصر آن می‌تواند در ساخت ویلای مدرن، متناسب با بافت معماری سایت تاثیرگذار باشد.

۴. طراحی ویلای مدرن، با رویکرد معماری غیرفعال

طراحی ویلای مدرن معماری غیرفعال

در طراحي معماري غيرفعال (Passive)، مي‌توان انرژي خورشيد و باد را براي گرمايش و سرمايش به گونه‌اي جذب و ذخيره نمود که نيازي به امکانات برقي و يا مکانيکي نباشد. اصلاح نورپردازي در داخل ویلا و اجتناب از گرمايش بيش از حد نيز به عنوان طراحي معماري غيرفعال محسوب مي‌گردد.

۵. طراحی با استفاده از تجهیزات اسمارت(هوشمند)

ساختمان‌های هوشمند نسل نو و مدرنی در ساخت وساز هستند که با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و فن‌‎‌آوری ها به صاحبین خانه امکان استفاده از تکنولوژی در تمامی زوایای خانه را می‌دهند. این تکنولوژی‌ها مصرف برق و انرژی را به شدت کاهش می‌دهند و سهولت استفاده از امکانات در خانه را برای ساکنین فراهم می‌کنند.

مزایای استفاده از سیستم هوشمند(اسمارت)

طراحی ویلای مدرن سیستم هوشمند
 • کنترل کامل روشنایی ساختمان و محوطه با اپلیکیشن موبایل و کلیدها
 • اجرای سناریوهای متنوع با اپلیکیشن موبایل و کلیدها
 • باز کردن درب ورودی ویلا و ساختمان با پلیکیشن موبایل
 • کنترل تلویزیون با اپلیکیشن موبایل
 • کنترل سیستم صوتی با اپلیکیشن موبایل و کلیدهای دیواری
 • کنترل پرده‌ها با استفاده از اپلیکیشن موبایل، ریموت و کلیدهای دیواری
 • کنترل منبع دود با اپلیکیشن موبایل
 • کنترل آبیاری محوطه با اپلیکیشن موبایل

۶.طراحی ویلای مدرن با رویکرد معماری پایدار

همانطور که می‌توان از تعریف معماری پایدار برآورد کرد، هدف از طراحی بناها با توجه به اصول پایداری و بوم‌شناختی، کاهش اتلاف انرژی و آلودگی محیط زیست است. معماری پایدار، زیر مجموعه طراحی پایدار و یکی از تحولات مهم معماری معاصر و واکنشی بشردوستانه در برابر بحران‌های عصر صنعت است.

در این نوع معماری، ساختمان نه تنها با شرایط اقلیمی منطقه خود را تطبیق می‌دهد، بلکه ارتباط متقابلی با آن برقرار می‌کند. آنچه که امروز از آن به عنوان توسعه پایدار یاد می‌شود، بازنگری اصلاح طلبانه‌ای به مدرنیسم و سنت است. توسعه پایدار، توسعه‌ای است که نیازهای اکنون را به گونه‌ای برطرف کند که توان نسل‌های بعدی را جهت تامین نیاز، کاهش ندهد. برای این منظور لازم است که بهره‌برداری از طبیعت و منابع طبیعی تا حد امکان کاهش یافته و آلاینده‌های محیطی و پسماندهای ناشی از ساختمان‌سازی بگونه‌ای مدیریت شوند که چرخه حیات مختل نشود.

نکته‌ای که لازم است به آن توجه شود این است که معماری پایدار یا بوم‌شناختی را نباید با معماری بومی اشتباه کرد. طبق تعریف معماری بومی شاخه‌ای از معماری است که نیازهای منطقه‌ای و مصالح ساختمانی که بازتاب سنت‌های منطقه‌ای باشد را اساس کار خود قرار می‌دهد. و در طول زمان و بر اساس پیشینه محیطی، فرهنگی، فناوری و تاریخی، تکامل یافته است.

اصول معماری پایدار:

اصولی که باید رعایت شود تا یک ساختمان در زمره بناهای پایدار طبقه‌بندی شود به شرح زیر است:

 • اصل اول: حفظ انرژی: بنا باید طوری ساخته شود که نیاز ساختمان به سوختهای فسیلی را به حداقل برساند.
 • اصل دوم: هماهنگی با اقلیم: بنا باید طوری طراحی شوند که با اقلیم و منابع انرژی موجود در محل احداث هماهنگی داشته و کار کند.
 • اصل سوم: کاهش استفاده از منابع جدید: ساختمان‌ها بایستی به گونه‌ای طراحی شوند که میزان استفاده از منابع جدید را تا حد ممکن کاهش داده و در پایان عمر مفید خود برای ساختن بنای جدید، خود به عنوان منبع جدید به کار روند.
 • اصل جهارم: برآوردن نیازهای ساکنان: در معماری پایدار برآورده شدن نیازهای روحی و جسمی ساکنان از اهمیت خاصی برخوردار است.
 • اصل پنچم: هماهنگی با سایت: بنا باید با ملایمت در زمین سایت خود قرار گیرد و با محیط اطراف سنخیت داشته باشد.
 • اصل ششم: کل گرایی: تمام اصل معماری پایدار باید در یک پروسه کامل که منجر به ساخته شدن محیط زیست سالم می‌شود، تجسم یابد.