طراحی ویلا از صفر تا صد با گروه معماری زیما

ویلا به خانه‌ای گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما دارد و محدود به ساختمان‌های دیگر نیست. ویلاها معمولا در حومه شهر و مناطق خوش آب و هوای کشور ساخته می‌شوند و اکثر اوقات استفاده تفریحی دارند. البته ویلاها تنها در این مناطق ساخته نمی‌شوند بلکه حتی بعضی اوقات بنا به خواست کارفرما و یا قوانین شهرداری یک منطقه، در داخل مناطق شهری طراحی ویلا انجام و اجرا می‌شود.

مراحل طراحی ویلا از صفر تا صد با گروه معماری زیما

دلیل گسترش طراحی ویلا در ایران

با پیشرفت تکنولوژی و رشد سریع زندگی صنعتی، جدایی افراد از محیط بکر و آرام طبیعت کم و بیش منجر به گسترش آشفتگی، افسردگی و خستگی روحی در جامعه شده است. علاوه بر آن افزایش جمعیت متمرکز شهری و وجود آلودگی‌های زیست محیطی، ناخودآگاه ایده‌ی داشتن باغ، باغچه و یا ویلایی خارج از محدوده­ شهری و در منطقه­‌ای خوش آب وهوا را در ذهن پررنگ‌تر می‌کند. محیطی برای بهبود کیفیت زندگی و تسکین روحی شهروندان.

مراحل طراحی ویلا

برای طراحی و ساخت ویلا و به طور کلی پروژه‌ی معماری، باید مراحلی را به بهترین نحو پشت سر گذاشت:


۱- انتخاب سایت:

انتخاب سایت بر اساس خواسته‌ها و علایق کارفرما و صد البته با توجه به بودجه‌ی تعیین شده صورت میگیرد. و در ادامه بررسی موقعیت و شرایط سایت انتخابی، مانند محدوده زمین، جهت وزش باد، زاویه تابش خورشید، آب و هوای منطقه، ویو از سایت به بیرون و از بیرون به سایت، همسایگی‌های اطراف و قوانین ساخت و ساز حاکم بر منطقه قدم اول طراحی ویلا می‌باشد.


۲- شناخت

مواردی مانند سبک مورد نظر کارفرما، تعداد طبقات، تعداد و ابعاد اتاق‌، فضاهای مورد نیاز و به طور کلی خواسته‌های کارفرما اولویت بعدی در طراحی می‌باشد. بنابراین سوالاتی است که هر طراح معماری قبل از شروع پروژه باید پاسخ آن‌ها را بداند. مانند:
– استفاده کنندگان از فضا چه کسانی هستند و چه بازه‌ی سنی دارند؟
– خواستار طراحی چه فضاهای ویژه‌ای هستند؟
– ویلای مورد نظر محلی برای سکونت دائمی است یا مکانی برای گذراندن تعطیلات؟
و هر سوال مرتبط دیگری..

سبک‌ طراحی ویلا:

سبک‌های زیادی برای طراحی وجود دارد، مانند طراحی ویلا مدرن، کلاسیک یا نئوکلاسیک، معماری ایرانی، سبک معاصر و … . انتخاب سبک به شخصیت، علاقه و سلیقه‌ی کارفرما بستگی دارد. گاهی اوقات کارفرما اسم سبک مورد نظر خود را نمی‌داند، این وظیفه‌ی معمار است که با علم و دانش خود و با توجه به توصیفات کارفرما سبک مورد نظر را تشخیص دهد.

۳- بررسی نمونه های اجرا شده

بررسی نمونه های اجرا شده (خارجی و داخلی) یکی از اصول و مراحل طراحی ویلا می‌باشد.

۴- شروع طراحی ویلا

(فاز یک): فاز یک، شامل طراحی پلان، برش(مقطع)، نما، سازه، طراحی داخلی و دکوراسیون ( در صورت تقاضای کارفرما) و طراحی محوطه باغ و لنداسکیپ می‌باشد. طراحی هم‌زمان و هماهنگی بین تمامی قسمت‌های معماری، سازه، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی از نکات مهم طراحی ویلا می‌باشد. یک طرح بی‌نقص برای اینکه به ثمر برسد به یک کار تیمی متمرکز نیازمند است.
مهم ترین عامل در طراحی یک ویلا، طراحی پلان آن است، زیرا هماهنگی میان فرم و پلان از یک سو و همچنین توجه به عوامل اقلیمی، نور و … در کنار کاربردی بودن فضاها و جلوگیری از ایجاد فضاهای پرت این مرحله را به یکی از مراحل اصلی طراحی تبدیل کرده است. هماهنگی میان طرح، توجه به خواسته‌های کارفرما و سبک ویلا از یک سمت، و از سوی دیگر توجه به سازه و تاسیسات در حین طراحی و … تاکید بر اهمیت این مرحله در طراحی و ساخت ویلا دارد.
همچنین در این خصوص توجه به مباحث مختلف مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرداری هر منطقه در طول طراحی لازمه به‌دست آوردن یک ویلای لوکس و بی نقص است.
طراحی نما: اهمیت مطالعه اقلیمی پیش از شروع روند طراحی اینجا مشخص می‌شود، چراکه با توجه به آن انتخاب متریال مناسب برای تکمیل نهایی فرم ویلا باعث ایجاد نمایی بی نقص و زیبا برای ویلای مورد نظر شما می‌گردد.

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا و دکوراسیون نیز مقوله‌ای جدا از طراحی سایر قسمت‌ها نیست. توجه به سبک ویلا و هماهنگی طراحی داخلی با فرم و نمای ویلا از اهمیت بسیاری برخوردار است. وجود جزئیات خاص، توجه به استفاده از تکنولوژی روز و اسمارت دیزاین‌ها می‌تواند ویلا را زیباتر و مجلل‌تر نمایش دهد.

توصیه می‌شود بخوانید: ترندهای ۲۰۱۹ طراحی داخلی و دکوراسیون

طراحی محوطه باغ ویلا و یا محوطه سازی ویلا

طراحی محوطه باغ فقط ایجاد فضای سبز نیست. هر ویلایی و با هر متراژی، نیازمند به طراحی محوطه‌ای خاص و منحصر به فرد است. برای طراحی محوطه باغ می‌توان از المان‌هایی نظیر استخر، آلاچیق، آبنما، برکه و … استفاده کرد و با کمک این المان‌ها فضاهایی لوکس و در عین حال کاربردی ایجاد کرد.

۵- ارائه نقشه‌های فاز دو:

نقشه‌های فاز یک ساختمان دقت و اطلاعات لازم برای اجرای ساختمان را ندارند.  برای مثال در آن نوع فونداسیون‌ها، ابعاد دقیق ستون‌ها، مسیر لوله‌ها، جنس دیوارها ،جنس و جزئیات درها و پنجره‌ها، مصالح کف سازی، محل استقرار لامپ‌ها و … مشخص نشده است. از این رو برای اجرای هر ساختمان یا ویلا با بهره گرفتن از نقشه‌های طراحی شده فاز یک، نقشه‌های اجرایی (فاز دو) آن را تهیه می‌ نمایند. نقشه‌های فاز دو ساختمان شامل نقشه‌های معماری، سازه، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی است.

حرف آخر

گروه معماری زیما با تجربه فراوان در طراحی و ساخت ویلا  به صورت تخصصی (یک طبقه، ویلای دوبلکس، تریپلکس، ویلای کوچک، ویلای مدرن، ویلای کلاسیک و ویلا با معماری ایرانی) به شما کمک می‌کند تا رویای ویلای مورد علاقه‌ی خود را به واقعیت تبدیل کنید.

طراحی ویلای مدرن کوروش توسط گروه معماری زیما

مراحل طراحی ویلا از صفر تا صد با گروه معماری زیما

طراحی ویلای نئوکلاسیک آبشار توسط گروه معماری زیما

مراحل طراحی ویلا از صفر تا صد با گروه معماری زیما

طراحی ویلای مدرن یار توسط گروه معماری زیما

مراحل طراحی ویلا از صفر تا صد با گروه معماری زیما

طراحی خانه‌ی دوست به سبک پست مدرن توسط گروه معماری زیما

مراحل طراحی ویلا از صفر تا صد با گروه معماری زیما

همچنین می‌توانید پروژه‌های در حال ساخت گروه معماری زیما را از اینجا ببینید.