ویلای مدرن کوچک Nj، طراحی شده توسط گروه معماری touch

ویلای مدرن کوچک Nj ، یک خانه خصوصی متعلق به یک زوج به نام‌های Nun و Jea ، واقع در بانکوک، تایلند است. سایت این ویلا از سه جهت با دیگر ویلاها و از سمت دیگر با خیابان احاطه شده است. چالش‌های اصلی طراحان، توجه به بافت و هماهنگی با زمینه  سایت بود.

ویلای مدرن کوچک Nj

خصوصیات ویلای مدرن کوچک Nj

از آنجا که در اکثر مناطق بانکوک فضای سبز زیادی وجود ندارد، درگیر کردن طبیعت با مناطق مسکونی و خلق فضا و فرم در این راستا، مهمترین دغدغه‌ی طراحان بود. در این ویلای مدرن، به جای قرار دادن یک باغچه در قسمت ورودی ویلا، با طراحی ویلای U شکل، درگیری فضای سبز با ویلا بیشتر شده و به حفظ حریم خصوصی کمک می‌کند. این فضا می‌تواند برای تمام فعالیت‌ها از نظر حواس پنجگانه مخصوصا دیدن، شنیدن و لمس کردن استفاده شود.


توصیه می‌شود بخوانید : طراحی ویلای مدرن

دیدن درختان و چمن، شنیدن صدای آب و احساس کردن طبیعت از تمامی نقاط ویلا. فضای سبز به حوض آب مدرن و کوچکی که در مرکز ویلا قرار گرفته متصل شده است. فضای سبز و حوض آب از تمامی زوایای ویلا و تمامی اتاق‌ها قابل رویت است.

توصیه می‌شود بخوانید : طراحی محوطه باغ و لنداسکیپ ویلا

دسترسی به ورودی اصلی خانه به دو صورت ممکن است.
۱. دسترسی پیاده از خیابان اصلی امکان پذیر است و توسط راهرویی که با یک سایه‌بان بتنی پوشیده شده به ویلا متصل می‌شود.
۲. دسترسی سواره نیز از خیابان اصلی امکان پذیر است و فضای پارک حداکثر ۳ ماشین را به ما می‌دهد.

بعد از ورود به داخل ساختمان ویلا، وارد یک راهروی چوبی می‌شویم که دید مستقیمی به حیاط دارد. علاوه بر این، درآوردن کفش و آویزان کردن چتر، قبل از ورود به خانه یکی از فعالیت‌های مهم در فرهنگ شرقی است. بنابراین یک جاکفشی و کمد چوبی در فضای ورودی این ویلای مدرن کوچک تعبیه شده است.


توصیه می‌شود بخوانید : ترندهای ۲۰۱۹ دکوراسیون داخلی

ویلای مدرن کوچک Nj

این ویلا رو به جنوب است که گرم‌ترین جهت برای تمام روز است و فضاهای اختصاص داده شده به ضلع جنوبی بنا، فضاهای حرکتی، راه پله و فضاهای خدماتی است. در حالی که سالن نشیمن، غذاخوری و اتاق مستر در قسمت شمال‌شرقی ویلا قرار دارد، خنک‌ترین ناحیه‌ی این ویلای مدرن .
همچنین برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید، پنجره‌های چوبی متحرک (تابش‌بند) در نظر گرفته شده، زمانی که تابش‌بندها بسته هستند و جلوی تابش مستقیم را گرفته اند، امکان تهویه طبیعی فراهم است.


توصیه می‌شود بخوانید : سبک‌های محبوب در طراحی داخلی و دکوراسیون

سقف دوجداره بتنی این ویلای مدرن کوچک نیز علاوه بر اینکه بنا را در برابر گرما حفاظت می‌کند، مانعی برای نفوذ باران‌های شدید تایلند است.(فاصله‌ی بین دو لایه سقف مانند عایق حرارتی عمل می‌کند.)

منبع
دیگر آثار گروه معماری touch